Panele z mchu chrobotka - montaż i konserwacja
Panele z mchu chrobotka - montaż i konserwacja

Panele z mchu chrobotka - jak montować i konserwować?

Spotykamy się z wieloma zapytaniami naszych klientów, dotyczących montażu oraz konserwacji paneli. Zanim jednak odniesiemy się bezpośrednio do powyższych pytań, warto nadmienić jak wygląda proces tworzenia. Przy okazji, dowiecie się kilku dodatkowych informacji, m.in. skąd bierze się taka cena.

1. Jak powstają panele z mchu?

Część z Was zastanawia się skąd tak wysoka cena za m2 paneli z mchu. Czynników, które mają na to wpływ jest kilka. Mech najlepszej jakości, którego używamy, jest drogi. Kluczowym również jest fakt, że panele z chrobotka wykonywane są w 100% ręcznie. Jest to bardzo żmudne i pracochłonne zadanie. Chrobotek premium, którego używamy, dociera do nas od sprawdzonych dostawców. Musimy zaznaczyć, że posiada wszelkie atesty i jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. Przygotowanie paneli możemy podzielić na kilka etapów:

  1. Przebranie mchu z igliwia oraz innych zanieczyszczeń.
  2. Przygotowanie "części właściwej" chrobotka, poprzez pozbycie się warstwy korzennej (do paneli wykorzystujemy tzw. główki mchu, dzięki temu panele są tak gęste i puszyste, ok. 50% dostarczanego mchu stanowi odpad).
  3. Przygotowanie odpowiedniego podłoża ze sklejki lub korka. Oba materiały są odporne na wilgoć, dzięki czemu stanowią idealną bazę paneli.
  4. Przyklejenie chrobotka do przygotowanego wcześniej podłoża (sklejkę/korek, wytniemy na odpowiedni wymiar).
  5. Wykończenie paneli i przygotowanie do wysyłki.

Uwaga ciekawostka!

Na 1m2 paneli zużywamy ok. 6 kg mchu chrobotka premium.

2. Montaż paneli z mchu.

Panele, które przygotowujemy, mogą pokryć właściwie każdą powierzchnię. Jednak ze względów praktycznych dot. montażu oraz wysyłki, nie wyklejamy jednego elementu o zbyt dużych rozmiarach. Liczbę paneli przygotowujemy do powierzchni, którą mają pokryć. Odnosząc się do sposobów montażu, jest ich kilka:

  1. Klej montażowy - jest to preferowana przez nas forma montażu. Sprawdza się zarówno na ścianie, jak i na suficie. Kleje montażowe charakteryzują się dużą nośnością oraz szybkim działaniem.
  2. Wkręty - między "kłębkami mchu", możemy użyć wkrętów. Będą one niewidoczne, ponieważ grubość paneli to ok. 6 cm, co pozwoli na przysłonięcie główki wkręta. Tą formę zalecamy jednak przy podłożu ze sklejki, ponieważ korek może okazać się zbyt miękki.
  3. Taśma montażowa dwustronna - ten rodzaj montażu proponujemy tylko w przypadku małych paneli, ze względu na ograniczoną nośność. Może zostać wykorzystana w momencie, jeżeli nie chcemy montować paneli na trwałe, np. na kafelkach.

Jeżeli korzystamy z usług ekipy budowlanej, warto skonsultować tą kwestię. Sposób montażu może być różny, w zależności od tego, jaki materiał pokrywa powierzchnię montażu. Przy montażu należy również uważać, aby nie zgnieść i nie uszkodzić mchu.

Uwaga!

Standardowo panele przygotowujemy do montażu we wcześniej utworzonych wnękach. Oznacza to, że na rantach odsłonięte jest podłoże, tj. korek/sklejka. Na wasze życzenie, możemy wykleić boki paneli również mchem. Należy to jednak zaznaczyć na etapie wyceny.

3. Konserwacja paneli.

Mech chrobotek oraz mech płaski czy też poduszkowych, których używamy do tworzenia ścian z mchu, są bezobsługowe. Więcej na ten temat, znajdziecie w innym artykule: Mech - najważniejsze informacje . Przy normalnym użytkowaniu, mech nie będzie wymagał od nas żadnej ingerencji. Jest antystatyczny, więc nie zbiera kurzu, wilgotność czerpie z otoczenia, co oznacza, że nie wymaga podlewania. Jeżeli jednak zdarzy się, że panele ulegną z jakiegoś powodu zabrudzeniu, możemy delikatnie wyczyścić je na kilka sposobów:

1. Miotełka do kurzu.

2. Sprężone powietrze.

3. Odkurzacz o niskiej mocy ssania.

Z mchem jednak należy obchodzić się bardzo delikatnie, aby go nie uszkodzić.

 

Proponujemy Wam najwyższą jakość wykonania w najniższej możliwej cenie.

Wycenę wykonamy po kontakcie na fb lub mailowo na kontakt@fragmentnatury.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl