Oplątwa - AirPlants - Co to jest i jak o nią dbać?
Oplątwa - AirPlants - Co to jest i jak o nią dbać?

Oplątwa, z czym to się je?

Poniższe instrukcje dotyczące pielęgnacji wyjaśniają:

-jak idealnie umiejscowić oplątwe?

-co zrobić aby oplątwa zakwitła?

-jak prawidłowo podlewać oplątwę?

 

Zacznijmy jednak od krótkiego przedstawienia, skąd wzięła się oplątwa?

Nazwa rodzaju: Tillandsia

Nazwa gatunku: Tillandsia caput-medusae

Potocznie: Głowa Meduzy

Pochodzenie: z Ameryki Południowej, występuje głównie w takich krajach jak Meksyk, Gwatemala, Salwador czy Honduras.

Kształt i kolor: rurkowate, niebiesko-czerwone kwiaty, wczesnym latem szaro-niebieskie liście wężowe, ułożone jak rozety

Wysokość: od 15 do 40 cm

Minimalna temperatura: 15 stopni Celsjusza

Maksymalna temperatura: 40 stopni Celsjusza

   Tillandsia caput-medusae wykorzystuje swoje korzenie wyłącznie do przylegania do wysokich drzew lub skał. Ponieważ egzotyczna bromelia nie wymaga podłoża, istnieje wiele kreatywnych sposobów jej uprawy w pomieszczeniach mieszkalnych. W ten sposób głowa Meduzy z dziwacznymi liśćmi węża doskonale sprawdzi się w formie dekoracji i upiększy Twoje cztery ściany.

Opieka dotycząca oplątwy

Każdy, kto zdecyduje się na oplątwę, z łatwością sprosta nielicznym wymaganiom tej odmiany, nawet jako debiutant w ogrodnictwie hobbystycznym.

Ten poradnik pielęgnacyjny wyjaśnia praktycznie wszystkie istotne szczegóły, od idealnej lokalizacji po prawidłowy sposób podlewania.

Lokalizacja

Tillandsia caput-medusae jak i każda inna funkcjonuje dzięki procesowi fotosyntezy. Chyba każdy kojarzy, że do przeprowadzenia fotosyntezy niezbędne jest światło. Oplątwy najlepiej czują się właśnie w jasnych pomieszczeniach. Nie są to rośliny pochodzące z ciemnych grot, czy też jaskiń. Jednak nie do przesady, nie wystawiajmy ich na bezpośrednie słońce, aby oplątwa się nie spaliła.

Temperatura do uprawy oplątwy

Oplątwa lubi być uprawiana w normalnych temperaturach pokojowych przez cały rok. Temperatura na termometrze nie powinien spaść poniżej 15 stopni Celsjusza. Ponieważ maksymalna temperatura 40 stopni Celsjusza jest raczej wyjątkiem dla klimatu Europy Środkowej, nie są konieczne żadne specjalne środki ostrożności.

Wilgotność do hodowania oplątw

Głowa Meduzy osiąga swoje optimum, gdy miejsce jest zdominowane przez połączenie ciepłych temperatur i dużej wilgotności. Miejsce na parapecie w łazience ( z oknem) lub kuchni będzie idealnym środowiskiem. W innych pomieszczeniach jeżeli regularnie będziesz spryskiwał oplątwę, również nie będziesz miał powodów do narzekań. Minimum 1-2 razy w tygodniu, w miesiącach letnich oplątwę można spryskiwać trochę częściej. Jeżeli jest to możliwe, inną metodą, jest moczenie oplątwy. Najlepiej robić to w letniej wodzie, przez ok. 2-3h, raz w tygodniu. Wszystko zależy od wilgotności w naszym mieszkaniu, roślinę należy zwyczajnie obserwować.

Rośliny powietrzne słyną z niewielkich potrzeb konserwacyjnych. Dlatego przy niewielkiej uwadze, możemy cieszyć się niezwykłym urokiem, jaki niewątpliwie prezentuje ten tzw. airplant.

Zastosowanie oplątwy jest bardzo szerokie, dlatego jeżeli macie jakiś pomysł, zapraszamy do kontaktu. Zweryfikujemy czy jest to możliwe do wykonania, a jeżeli nie, to sprawimy, że będzie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl