Mech chrobotek - 10 najważniejszych rzeczy
10 najważniejszych rzeczy o chrobotku

TOP 10 NAJWAŻNIEJSZYCH RZECZY O CHROBOTKU

1. Czy mech chrobotek wymaga wody?

Odpowiedź jest krótka. Nie. Wbrew potocznemu nazewnictwu, chrobotek nie jest mchem, ale porostem. To oznacza, że wodę pozyskuje samodzielnie z otoczenia. Chrobotek jest dodatkowo zaimpregnowany, a jednym z elementów impregnacji jest gliceryna, która powoduje ogromną skłonność do łączenia się z wodą. Idealna wilgotność to przedział 40-60%. Tutaj uspokajam, to przedział, który panuje w większości naszych mieszkań/domów.

2. Czy chrobotek ma zapach?

I tak i nie. Wszystko zależy od jakości pozyskanego mchu. Nasz pochodzi ze sprawdzonego źródła, od stałego dostawcy, posiada wszelkie atesty i do jego produkcji użyte zostały tylko i wyłącznie naturalne składniki. Zapach nie jest intensywny, z czasem wietrzeje.

3. Jak długo mech chrobotek zachowuje świeżość?

Przy odpowiednim traktowaniu, chrobotek zachowuje swoją formę, kolor i właściwości, nawet do 10 lat.  Należy pamiętać o tym, aby nie był powieszony w miejscu, gdzie padają bezpośrednie promienie słoneczne. Mchu nie należy podlewać ani dotykać. 

4. Nieodpowiednie miejsca dla chrobotka.

Zdecydowanie chrobotek nie jest fanem słońca, a więc nie powinien być powieszony w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych. Nie lubi również pomieszczeń klimatyzowanych, ponieważ w takich pomieszczeniach powietrze jest zbyt suche. Co więcej, nie sprzyja mu bliska odległość płyty kuchennej, ponieważ filtrując powietrze, może dodatkowo zbierać tłuszcze oraz inne substancje unoszące się w trakcie gotowania.

5. Jaka wilgotność jest najlepsza dla chrobotka?

Wspominałem już o tym w pierwszym pytaniu. Idealny przedział to 40-60%. Prawidłowa wilgotność w domu ma istotny wpływ na samopoczucie jego mieszkańców, ale również na rośliny.  Jeżeli chrobotek stwardnieje, to będzie dla nas znak, że powietrze jest zbyt suche. Wystarczy wtedy delikatnie spryskać przestrzeń w pobliżu mchu ( nie zraszamy mchu bezpośrednio!), a wróci on do swojej pierwotnej formy. Nie należy dotykać mchu, gdy jest suchy, ponieważ może się pokruszyć. Trzeba też jednak usunąć przyczynę i zwiększyć wilgotność powietrza, np. poprzez zastosowanie nawilżacza powietrza.  ewentualnie zmienić umiejscowienie dekoracji z mchem. Polecam łazienkę. 

6. Czy chrobotek nada się do łazienki?

Oczywiście, że tak. Chrobotek ma właściwości higroskopijne, to oznacza, że wchłania wilgoć i wiąże się z wodą. Dodatkowo, nie potrzebuje słońca, wręcz jego brak zadziała na plus. Chrobotek pięknie ożywia  wnętrza łazienek, zarówno tych eleganckich, ale i industrialnych, betonowych.

7. Czy mech trzeba czyścić?

Nie. Zaimpregnowany mech jest antystatyczny. Nie przyciąga zatem ani kurzu, ani insektów, a nawet pyłu budowlanego. Dodatkowo ma właściwości wygłuszające, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem do domu ale i do biura. Chrobotek idealnie absorbuje dźwięki. Gotowe panele ścienne są bardzo łatwe w montażu i wyglądają niezwykle efektownie.

8. Czy mech jest bezpieczny dla alergików?

Tak. Mech nie pyli, nie powoduje uczuleń, a wręcz zadziała pozytywnie, ponieważ filtruje powietrze z toksyn, nieprzyjemnych zapachów, pyłków.

9. Jak wygląda chrobotek?

Mech chrobotek na większości zdjęć jest zielony, bo w ten sposób kojarzy się z naturalną roślinnością. W rzeczywistości jest jednak biały, a dopiero później, przy użyciu naturalnych barwników, przybiera wszelakie barwy. Od różnych odcieni zielonego, które dostępne są w naszym sklepie, po właściwie każdy inny kolor. Biały, czerwony, niebieski itd.

10. Jakie są gatunki chrobotka?

Najpopularniejsze są rodzaje:

  • mech reniferowy,
  • mech leśny,
  • mech najeżony.

Najpopularniejszy jest jednak chrobotek reniferowy, a najlepszy ten, który jest stosowany przez nas czyli chrobotek reniferowy fiński PREMIUM.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl